Hvem er Dragon Alliance?
Dragon Alliance er et brille og accessoires brand, som har fokus på livsstilen omkring skisporten og atleter rundt i verden mod at give dem ski goggles i højeste kvalitet til en skarp pris. Dragon startede tilbage i 1993 i Capo Beach, Californien af Will Howard – Hans passion for snowboarding, surfing og cykling blev starten på det at starte et brillebrand. Det startede dengang med solbriller som blev solgt i lokale surf butikker rundt i Florida og på Hawaii, senere blev det et internationalt brand.
Dragon begyndte at blive en størrelse hvor de kunne arbejde mere innovativt og begynde at lave en større produktlinje, hvor crossbriller og ski goggles blev en del af Dragon Alliance.
De var blandt andet de første til at lave skibrille uden plastik kant rundt om glasset, som mange skibriller har i dag. I dag arbejder de meget sammen med deres ambassadører som hjælper med alt fra design og funktioner som de gerne vil have i deres hver dag.
I dag bruger flere kendte atleter inden for, snowboard, surfere, motorcrosskører og wakeboardere Dragon Alliance produkter.
Produkter fra Dragon Alliance
Skibriller, Solbriller, Linser, Crossbriller, Briller og Tøj.
Dragon Alliance kan købes hos
Når du skal ud og købe Dragon ski goggles til skiferien, så er det bedst at købe det hos nogle lokale skibutikker eller online, hvor der er størrelses guider. Se “alle” skibutikker, her.