Skiferie til Kronplatz
Kronplatz som er placeret i det sydlige Tyrol ikke langt fra den østrigske grænse. Er et skiområde som består af tre områder, Kronplatz, Speikboden og Klausberg. Skiområdet går fra 935 – 2275 meters højde.
Kronplatz ligger i hjertet af det hele og derfra kan man komme til de andre steder, der er 119 km pister, den længste piste er 7 km lang og der er 31 lifter til at tage en rundt i området. Der er noget for alle i dette område om man er nybegynder eller erfaren på ski eller snowboard. Er man til funpark og freestyle, så skal man tage i de 2 snowparks der er hvor der er kickers, rails og boxes.
Kronplatz er lidt billigere end de større destinationer i Italien. Der er alt i området og derfor er det et godt sted for familier med lidt større børn. Tager man de ældre med er der også langrend, der er omkring 200 km spor.
Italien byder på massere af gode skisportssteder blandt andet, La Thuile, Latemar Predazzo, Limone Piemonte, Livigno, Macugnaga og en del andre steder.
Antal pister i Kronplatz
Grønne pister
Blå pister
Røde pister
Sorte pister
Priserne i Kronplatz
Pris på Liftkort
6 dages liftkort koster 2400 DKK for en voksen. Så gælder området til hele “Dolomiti Superski”
Man kan bestille og se priserne på liftkort hos kronplatz.com.
Pris på Leje skiudstyr
Leje af skiudstyr for voksen i 6 dage fra 740 DKK.
Leje af snowboard for voksen i 6 dage fra 740 DKK.
Du kan kan leje udstyr i byen og så kan i se priserne her, der kan være penge at spare ved at bestille i god tid og online på rentasport.biz.
En god Restaurant
Oppe på toppen hvor lifterne mødes ligger der flere spisesteder, der ligger AlpiNN Food Space & Restaurant, Kron, Rifugio Corones, Cima Plan de Corones og i byerne rundt om eller for enden af pisterne finder du mange flere muligheder.
KØB AF SKIFERIEN
Går turen til Kronplatz, så vil vi anbefale dig at tjekke priserne og mulighederne ved disse skirejseselskaber. Der kan være penge at spare.
Benytter du vores links nedenfor, støtter du Skier.dk.