Skiferie til Val Gardena
Den længste piste er 10.5 km lang. Der bliver stå på pister i op til 3250 meters højde. Der er off-piste i uanede mængder. Der er også +100 km langrendsspor, i meget smuk natur.
Val Gardena er en del af Dolomitterne det er det største skisportssted i verden mål på piste kilometer. Området er giver 1220 km pister fordelt på 12 forskellige skiområder. Der 468 lifter til at tage en rundt i det kæmpe store skiområde. Det vil altså sige der er noget for alle i det her område, og der er alle muligheder for at blive bedre til det man ønsker.
Der er flere gode afterski steder, i og med man er i Italien er der også flere hyggelige vinbarer. Der er altså rig mulighed for at dagen ikke slutter efter pisterne lukker.
Pizzaerne som Italien er kendt for bliver du ikke snydt for i Val Gardena hvor der er massere af muligheder for at få noget rigtigt lækkert pizza og pastaretter.
Italien byder på massere af gode skisportssteder blandt andet, Passo Tonale, San Martino di Castrozza, Sauze D’Oulx, Selva Gardena, Sestriere, Valgrisenche, Valmalenco og en del andre steder.
Priserne i Val Gardena

Pris på Liftkort
6 dages liftkort koster 2360 DKK for en voksen. Liftkortet gælder til hele “Dolomiti Superski”.
Man kan bestille og se priserne på liftkort hos valgardena.it.

Pris på Leje skiudstyr
Leje af skiudstyr for voksen i 6 dage fra 680 DKK.
Leje af snowboard for voksen i 6 dage fra 680 DKK.
Du kan kan leje udstyr i byen og så kan i se priserne her, der kan være penge at spare ved at bestille i god tid og online på Skiset.dk

En god Restaurant
Nede i dalen er der massere af spisesteder, der er blandt andet. Maciaconi Braustube, La Tambra, La Posta, Restaurant Nives, Da Peppi restaurant, Pizzeria L Medel og mange flere.
KØB AF SKIFERIEN
Går turen til Val Gardena, så vil vi anbefale dig at tjekke priserne og mulighederne ved disse skirejseselskaber. Der kan være penge at spare.
Benytter du vores links nedenfor, støtter du Skier.dk.