Skiferie til Zillertal Superski
Zillertal Superski starter sæsonen 7. december og den går frem til 19 april. Der er 535 km pister for delt på 7 områder. I Hintertux går skiløber helt op i 3250 meters højde.
For at tage rundt i forskellige områder skal man med skibussen, områderne hænger ikke så godt sammen, men de ligger ikke ret langt fra hinanden, så stå op tidlig og kom med skibussen så man er tidligt i et andet område.
Der er alt i området, der er børne pister, skiskoler, blå, røde og sorte pister. Der er en masse offpist, ja man kan faktisk komme til at prøve cat skiiing. Der er langrend i lange baner. Der er funslopes, funparker og ja alt det man ønsker for at få en klasse skiferie.
Der er +100 restauranter i området, der er over 30 barer, 5 diskoteker. Priserne er fair i området.
De 7 områder som Zillertal Superski byder på er Hintertux, Hochzillertal, Hochfügen, Mayrhofen, Spieljoch, Zilltertal Arena, Zillertal 3000. Derudover er der mange andre skiområder i Østrig.
Antal pister i Zillertal Superski
Grønne pister
Blå pister
Røde pister
Sorte pister
Priserne i Zillertal Arena
Pris på Liftkort
6 dages liftkort koster 2065 DKK for en voksen.
Det er liftkortet “Zillertal Superski”
Man kan bestille og se priserne på liftkort hos zillertalarena.com.
Pris på Leje skiudstyr
Leje af skiudstyr for voksen i 6 dage fra 700 DKK.
Leje af snowboard for voksen i 6 dage fra 700 DKK.
Du kan kan leje udstyr alle byerne i området, der kan være penge af spare ved at bestille det online. Du kan leje det hos Skiset.dk
Restauranter
Der er spisesteder i alle byerne i området, og der er nok af forskellige muligheder, det er blot at vælge det som man gerne vil have.
KØB AF SKIFERIEN
Går turen til Zillertal Arena, så vil vi anbefale dig at tjekke priserne og mulighederne ved disse skirejseselskaber. Der kan være penge at spare.
Benytter du vores links nedenfor, støtter du Skier.dk.