Skiferie til Sierra Nevada
Skiområdet Sierra Nevada er snesikkert, det er top moderne og pisterne er lækre. Området ligger højt, faktisk ligger det højeste punkt i 3300 meters højde. Derfor er sneen også super lækker, solen skinner utroligt mange dage om året her.
Et af de få steder i verden hvor du kan få en morgen på stranden og derefter stå på ski senere på dagen, det er ikke mange steder man kan det i verden. Skiområdet i Sierra Nevada har lidt over 100 piste kilometer og 37 lifter til at trække dig rundt i området. Derfor koster liftkortet også de ca 1500 kr, fordi området er meget li med skidestinationer som ligger i Frankrig eller Østrig.
Der er investeret ret stort i området de sidste mange år og derfor er der kommet mange boliger til i området, der ligger flere lækre hoteller. Du kan bo i byen for ca 500 kr pr nat. Der er ski-in ski-out næsten over det hele, ellers skal du blot gå meget lidt for at komme til at stå på ski. Jeg er kæmpe fan af det, da man får mere tid i sengen og man får mere tid på pisten, win win.
Området er for hele familien, der er gode pister til ny begyndere, ham der har stået før kommer heller ikke til at kede sig på de over 100 km pister, der er nemlig massere af blå og røde pister os. Der er få sorte men udmærket offpist i området.
Priserne i Sierra Nevada

Pris på Liftkort
5 dages liftkort koster 229 EURO for en voksen.
Man kan bestille og se priserne på liftkort hos sierranevada.es.

Pris på Leje skiudstyr
Leje af skiudstyr for voksen i 5 dage starter fra 77 EURO.
Leje af snowboard i 5 dage fra 77 EURO.
Du kan leje ud styr hos Skiset.dk.

En god Restaurant
Midt i byen kan du få super god mad, der er både Restaurante La Antorcha og Restaurante Little Morgan, derudover er der også mange andre gode spise steder.
KØB AF SKIFERIEN
Går turen til Sierra Nevada, så vil vi anbefale dig at tjekke priserne og mulighederne ved disse skirejseselskaber. Der kan være penge at spare.
Benytter du vores links nedenfor, støtter du Skier.dk.